De strategische ligging buiten de oude stadsmuren van Ronda

Wie de Baños Árabes wil bezoeken, daalt af naar de historische wijk San Miguel (voorheen de islamitische buitenwijk Arrabal Bajo of Cutiderías). De Moorse baden bevinden zich net buiten de indrukwekkende oude stadsmuren, vlakbij de karakteristieke Moorse brug, beter bekend als de Puente Árabe. Deze specifieke locatie was destijds absoluut geen toeval, maar getuigt van een uiterst doordachte stadsplanning.

Binnen de islam is rituele reinheid en spirituele zuivering een fundamentele vereiste voor gelovigen, al helemaal voordat men een belangrijke en welvarende handelsstad als Ronda betrad. Het badhuis functioneerde daardoor als een soort spirituele en fysieke toegangspoort. Reizigers, handelaren en lokale bewoners die via de Moorse brug arriveerden, konden zich hier eerst uitgebreid wassen en verfrissen voordat zij de eigenlijke medina (de binnenstad) in mochten. De baden dateren uit de periode waarin de Almohaden-dynastie de scepter zwaaide over de regio. Historici schatten dat het complex werd opgetrokken rond het einde van de twaalfde eeuw of het absolute begin van de dertiende eeuw.

Moors vernuft: De geavanceerde werking van de Saqiya

Vandaag de dag zijn de Arabische baden volledig opengesteld voor het publiek en trekken ze cultuurliefhebbers uit de hele wereld. Om de ingewikkelde techniek achter het complex te begrijpen, start een bezoek in de ontvangstruimte met een heldere educatieve animatiefilm van ongeveer vijf minuten. Deze video legt haarfijn uit hoe het waterbeheer destijds was geregeld. Wat de badhuizen in Ronda zo spectaculair maakt, is dat de buitenmuren grotendeels intact zijn gebleven. Ook de Saqiya (de waterpomptoren) en het bijbehorende aquaduct staan na honderden jaren nog altijd fier overeind.

ronda banos arabe 04

Het hydraulische systeem was voor die tijd een absoluut meesterwerk van engineering. Het water werd rechtstreeks gewonnen uit de nabijgelegen rivier de Guadalevín en de Arroyo de las Culebras. De werking van dit unieke pompsysteem verliep via een strak georganiseerd proces:

  • In het exacte centrum van de toren was een diepe, verticale schacht uitgehouwen die helemaal doorliep tot aan het niveau van de rivier.
  • Binnen in deze toren hingen twee enorme houten wielen die met elkaar waren verbonden door een robuuste, doorlopende riem. Aan deze riem waren talloze terracotta potten bevestigd.
  • Bovenop het dak van de Saqiya bevond zich een platform waar een ezel of muildier onafgebroken in cirkels liep om het mechanische raderwerk aan te drijven.
  • Om het werk voor de ezel aanzienlijk te verlichten, monteerden de Moorse bouwers een ingenieus vliegwiel. Dit zorgde ervoor dat het dier veel minder startgewicht hoefde te verplaatsen. De ezel werd minder snel moe en de wateraanvoer bleef constant en vloeiender.
  • Terwijl het rad draaide, zakten de terracotta potten de schacht in, schepten water uit de rivier, bewogen weer naar boven en kanderden hun inhoud automatisch leeg in een goot. Deze goot leidde het water via het aquaduct rechtstreeks naar de centrale baden.

De technologische invloed van engineer Al-Jazari

De geavanceerde technologie die in de Saqiya van Ronda is toegepast, vindt haar oorsprong in het werk van de legendarische islamitische uitvinder en engineer Abu al-Izz ibn Razaz Al-Jazari (1136–1206). Al-Jazari was een genie op het gebied van mechanica en vloeistofdynamica. Hij legde zijn baanbrekende ontwerpen en mechanische machines vast in een rijk geïllustreerd meesterwerk. Hoewel Al-Jazari zelf tijdens zijn leven nooit in Ronda, Andalusië of überhaupt in Spanje is geweest, verspreidden zijn revolutionaire technologische handleidingen zich razendsnel via de handelsroutes over de gehele islamitische wereld.

Al-Jazari slaagde erin om het traditionele Saqiya-ontwerp, dat al eeuwenlang vóór de komst van de christenen in het Midden-Oosten werd gebruikt, drastisch te verbeteren. Het is exact dit verbeterde, geoptimaliseerde mechanisme dat de Almohaden-bouwers in Ronda hebben toegepast voor hun hammam. Dit technologische feit geeft historici ook een sluitend bewijs over de datering van de baden. Omdat deze specifieke techniek pas aan het einde van de twaalfde eeuw door Al-Jazari werd gedocumenteerd, weet men zeker dat de baden niet vóór die tijd gebouwd kunnen zijn. Hoewel er vermoedens bestaan dat er op deze plek ooit een ouder en eenvoudiger badhuis heeft gestaan, zijn daar tot op heden bij archeologische opgravingen geen bewijzen voor gevonden.

Architectuur en de indeling van de Moorse badkamers

De architectuur van de Arabische baden in Ronda volgt nauwgezet de traditionele Romeinse thermenstructuur, een concept dat door de Moren werd overgenomen en verfijnd. Het complex is strikt opgedeeld in drie verschillende temperatuurzones:

  1. De koude ruimte (Frigidarium): De plek waar men de baden binnenkwam en kon acclimatiseren.
  2. De warme ruimte (Tepidarium): De centrale en veruit de grootste ruimte van het complex. Hier verbleef men het langst voor massages, diepgaande reiniging en sociale interactie. De ruimte wordt gekenmerkt door prachtige hoefijzerbogen en stervormige openingen in het gewelfde plafond. Deze stervormige gaten zorgden niet alleen voor een feeërieke lichtinval, maar regelden ook de ventilatie en de luchtvochtigheid.
  3. De hete ruimte (Caldarium): De zone waar het water en de vloeren werden opgewarmd door een vernuftig ondergronds verwarmingssysteem (hypocaustum) om stoom te creëren.

De neergang van de Almohaden-dynastie in Andalusië

Ronda was in de twaalfde en vroege dertiende eeuw een bruisend cultureel centrum en een strategisch zwaargewicht in het rijk van Al-Andalus. Aan de absolute dominantie van de Almohaden-bouwers kwam echter een abrupt einde. Vanaf het jaar 1212 begon de invloed van de Almohaden-dynastie in rap tempo te verzwakken. Dit was het directe gevolg van de historische 'Slag bij Las Navas de Tolosa' (gelegen in de buurt van Jaén), waarbij de islamitische legers een beslissende nederlaag leden tegen de verenigde christelijke koninkrijken van Spanje.

Hoewel de politieke macht versnipperde en Ronda later overging in de handen van de Nasriden van Granada, bleven de baden tot in de zestiende eeuw actief in gebruik. Vandaag de dag herinneren de dikke buitenmuren, de prachtige stervormige koepels en de overblijfselen van de waterpomp ons aan de hoogstaande beschaving, hygiëne en technische perfectie die deze regio destijds kenmerkten. Een bezoek aan de Arabische baden is dan ook een absolute aanrader voor iedereen die de ware ziel van het Moorse verleden in Ronda wil ontdekken.